فن بیان چیست و آشنایی با مشکلات و مهم ترین مباحث آن

 • 1 اسفند 1400
 • بروزرسانی:
 • 4 دقیقه
 • 135 نفر


Rate this post

فن کوتاه شده ی کلمه ی افنان و یا فنون است به معنای شگرد؛
و بیان به معنای تبیین و تاویل است؛توضیح،گفتار،آشکار شدن…
پس فن بیان یعنی:شگرد گفتار و یا گفتار شگفت انگیز!

و به عبارت دیگر فن بیان یک مهارت است،مهارت در اینکه چگونه کلمات را درست،دقیق و تاثیرگذار،ادا کنیم و چه چیزی را،کجا و چگونه بیان کنیم.

مشکلات رایج در فن بیان

 • لهجه که یک انحراف از زبان معیار است.
 • سریع و ناواضح و اصطلاحا تند حرف زدن که بدلیل عدم تلفظ دقیق هجای حروف است.
 • شل صحبت کردن که بدلیل ضربات ضعیف هوا به تارهای صوتی است که باعث میشود استحکام صدا از بین برود.
 • تپق زدن و تلفظ نادرست کلمات
 • داشتن تکیه کلام های مشخص،و یا آواهای بی معنی مثلِ:اوووم،اوهوم،اِاِاِ،اِم م م،و… که بدلیل عدم گستردگی دایره واژگان شماست.
 • استرس و اضطراب در سخنرانی که بدلایل مختلف از جمله خجالت،کمبود اعتماد به نفس،نداشتن تسلط و تمرین کافی و…است.
 • لرزش صدا که در اثر استرس ایجاد میشود.
 • صدای تو دماغی که گاهی بدلیل مشکلات پزشکی در ناحیه ی بینی است.
 • عامیانه و پیش پا افتاده حرف زدن،خیلی از افراد بنابر جایگاه اجتماعی و شغلی و…نیاز به صحبت کردن با مراقبت بیشتر دارند،اما ممکن است بدلیل عدم آشنایی به معنا و یا کلمات مشابه امکان این نوع بیان برایشان فراهم نباشد!

مهم ترین مباحث فن بیان

تنفس صحیح

تنفس شما یکی از مهم ترین آیتم ها در فن بیان است،چنانچه تنفس شما سطحی و سینه ای باشد،شما در حین صحبت خود نفس کم آورده و تنفس شما به شماره خواهد افتاد و لرزش در صدای شما ایجاد خواهد کرد؛
از طرفی تنفس شما در صدای شما هم اثر مستقیم دارد،زیرا که صدا در بدن انسان از برخورد هوا به تارهای صوتی حنجره ایجاد میشود و کنترل هوای تنفسی در حین ضربه زدن به تارهای صوتی،لازم و ضروری است.

صداسازی

یکی از مهم ترین تمرینات فن بیان،تمرینات صداسازی است،صدای شما تاثیر به سزایی روی لحن و تلفظ شما دارد و به همین دلیل بسیار حائز اهمیت است.گرچه که آماده بودن اندام های تنفسی شما هم باید مورد توجه قرار بگیرد.مثلا فردی که مشکلات مرتبط به حنجره و یا لوزه دارد،اندام صوتی او آماده ی تمرینات صداسازی نیست.

تلفظ دقیق و درست

تلفظ صحیح و به اندازه ی هجا کردن حروف،یکی از بخش های جذاب در مهارت فن بیان است و براحتی به زیبایی کلام شما کمک خواهد کرد.و از طرفی شما با فراگیری این مهارت این امکان را دارید که کلمات را شمرده شمرده و محکم و بدرستی تلفظ کنید که محصول تمرین در این حوزه است.

سرعت و صراحت کلام

سکوت ها و مکث ها

سکوت ها و مکث ها بسیار مهم هستند و نیاز به توجه ویژه دارند،ما با یک سکوت بیجا و یا یک مکث در جای نادرست میتوانیم به طور کلی معنای جملات را تغییر دهیم،حتما این مثال معروف را شنیده اید:
بخشش،لازم نیست اعدامش کنید!
بخشش لازم نیست،اعدامش کنید!

همانطور که میبینید تنها با یک مکث،کل معنای جمله دستخوش تغییر و سوء برداشت خواهد شد.و از طرفی سکوت ها در جای درست میتواند توجه مخاطب را به سمت شما جلب کند و او را نسبت به ادامه ی سخن شما کنجکاو کند.
فرض کنید که داستانی را روایت میکنید و به بخش حساس آن رسیده اید،مکث و سکوت آگاهانه دراین زمان میتواند حس جستجوگری را در مخاطب تحریک کرده و گوش های وی را برای شنیدن ادامه ی داستان باز و متمرکز کند!

آکسان گذاری

برای ایجاد یک تصویر مناسب و انتقال درست کلام و اثرگذاری بیشتر آکسان گذاری یکی از بهترین راه هاست و از این طریق شما با برجسته سازی آوایی بخشی از یک کلمه میتوانید هم پیام را بدرستی منتقل کنید،هم به تلفظ صحیح و معنای درست رسیدید.
اگر که شما لهجه دارید،ضعف شما بدلیل رعایت نکردن این فاکتور است و با تمرین بروی آکسان گذاری میتوانید آن را تعدیل کنید.

لحن

به معنای احساس گوینده است که بر کلام فرد جاری میشود،اگر برای شما هم پیش آمده باشد که بخواهید در بیان خشم،شادی،ناراحتی و غم و…سایر احساسات خود را ابراز کنید،اما در نهایت دیگران متوجه حرف شما و احساس پشت کلامتان نشده اند و نتوانستید منظور خود را برسانید،و یا متهم به بی احساسی میشوید،شما در لحن خود ضعیف عمل میکنید که نیاز به تمرین بیشتر دارید…
در مقاله های بعدی راجع به هر کدام از این موارد مفصل تر صحبت خواهیم کرد.
با ما همراه باشید…

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

بدون نظر
1 اسفند 1400
5 دقیقه
85 نفر

کلام اثرگذار و ایده ی ماندگار

روزانه هزاران هزار فکر در ذهن ما در حال گذر است،خیلی از این افکار تکرار مکررات است؛اما شما میخواهید که به شکلی متفاوت و اثرگذار آنها را…

بدون نظر
1 اسفند 1400
4 دقیقه
33 نفر

چگونه یک سخنرانی خلاقانه داشته باشیم؟

در این مقاله قصد دارم به بیان مواردی بپردازم که بتوانید با استفاده از آنها،با نوآوری و خلاقیت های خودتان سخنرانی تان را از حالت کسالت آور…