چگونه یک سخنرانی خلاقانه داشته باشیم؟

  • 1 اسفند 1400
  • بروزرسانی:
  • 4 دقیقه
  • 34 نفر


Rate this post

در این مقاله قصد دارم به بیان مواردی بپردازم که بتوانید با استفاده از آنها،با نوآوری و خلاقیت های خودتان سخنرانی تان را از حالت کسالت آور خارج کرده و مخاطب را میخکوب کنید؛پس تا انتهای این مقاله با من همراه باشید.
مخاطبین ما دارای پنج حس هستند که به کمک آنها میتوانند داده های مختلفی را دریافت کنند و هر چقدر شما بتوانید توجه بیشتری را از این حواس دریافت کنید،تاثیرگذارتر خواهید بود.
به نمونه های پیشنهادی زیر توجه کنید:

ابزار نمایشی در سخنرانی خلاقانه

“بیل گیتس” بخاطر باز کردن در یک شیشه ی پر از پشه در سخنرانی خود راجع به “مالاریا” تیتر روزنامه ها شد!
اگر چیزی در دست داشته باشید،هر چند ساده و پیش پا افتاده که بتواند در بیان موضوع به شما کمک کند،این امکان را خواهید داشت که سخنرانی تان را به یک سخنرانی خلاقانه و  فراموش نشدنی تبدیل کنید.

تحریک چند حسی

فرض کنید که به یک مراسم سخنرانی در راستای معرفی غذاهای ملل دعوت شده اید و سختران تنها با نشان دادن عکس های زیبا و خوش آب و رنگ و وسوسه انگیز برای شما از طعم و اصالت غذاها صحبت میکند،ممکن است در ابتدا برایتان جالب باشد اما کم کم خسته کننده خواهد شد چون کودک درون شما ورای این لذت را خواهد خواست!
حالا تصور کنید که همان سخنران با پوشش مخصوص سرآشپز و ابزار کار نه تنها برای شما سخنرانی میکند،بلکه همزمان آن را تهیه میکند و بوی دل انگیز آن در فضا میپیچد و در لحظه چندین حس در شما فعال میشود!آیا این مورد برایتان خوشایند تر نیست؟

زنده‌ ش کن!

امروزه در بسیاری از همایش ها و مراسم های بزرگ از خواننده ها،گروه های تئاتر و… استفاده میکنند.این کار تنها برای تجملاتی کردن این رویدادها نیست،بلکه تاثیر مثبتی که حضور فرد و اجرای زنده او به روی مخاطب دارد،هرگز یک آهنگ ضبط و پخش شده در فضا را ندارد!
شما هم میتوانید عناصر تاثیرگذاری سخنرانی خود را زنده کنید.

مصاحبه ی مصور

فرض کنید که قصد دارید از آسیب های محیط زیست سخنرانی کنید.هر چقدر هم که روایتگر خوبی باشید و عینا حس و کلام مصاحبه شونده ها را بیان کنید،باز هم شنیدنش از زبان خود آنها چیز دیگریست!
پس سعی کنید در حین سخنرانی تان مصاحبه هایی که با افراد فعال در این حوزه داشتید را پخش کنید.

ادغام با دکلمه و شعر

اشعار به راحتی بیانگر کوهی از معنا و کلمات هستند و شما میتوانید سخت ترین حرف ها را به راحت ترین شکل ممکن در یک شعر یا دکلمه بگنجانید تا به سخنرانی شما جان بخشد و تاثیر کلام خود را صدها برابر افزایش دهید؛اما این کار مستلزم تمرین زیاد است،چرا که اگر دکلمه و شعرخوانی شما ضعیف اجرا شوند و نتواند حق مطلب را ادا کند،تاثیر بشدت منفی خواهد داشت.

افزودن موسیقی به متن

اگر دقت کنید خواهید دید که تمام فیلم ها و سریال ها با یک موسیقی همراه اند که بیانگر لحظات خاص از جمله:غم،حسرت،هیجان،ترس،شادی،امید و…هستند.اما باید مراقب باشید که هماهنگی بین شما و موسیقی بر هم نخورد تا نتیجه ی مطلوبی را در بر داشته باشد.

اجرای دو نفره در سخنرانی خلاقانه

در این شرایط باید اجرا پویاتر هم باشد و تنها ختم به ایستادن در یک جا و نگاه به هم نباشد؛مثلا تکرار جملات تاثیرگذار با هم،همراهی سخنران با یک ساز،طراحی یا نقاشی مرتبط با موضوع توسط نفر دوم و…که میتواند نفوذ بیشتری به قلب مخاطب را به همراه داشته باشد.

حضور غافلگیر کننده

دعوت کردن از شخصی که راجع به او قصد سخنرانی دارید و حضور وی به روی استیج و صحبت کردن او میتواند بازخوردی مثبت بگیرد،اما باید حواستان باشد که حتما فضا را به اندازه ی کافی آماده ی حضور آن شخص کرده باشید.
و یا ورود هایی که متعارف نیستند،همه ی ما سخنرانان را با پوششی مشخص و شروعی معمول دیده ایم؛اما فرض کنید که یک سخنران با یک موتور و لباس مخصوص موتور سواران و با صدای پر گاز آن وارد صحنه شود،و یا اگر قرار است از برنامه ای خاص رونمایی شود،مثلا تقدیر از آتش نشان ها،فعالان حوزه سلامت،پرستاران و…باشد،با پوشش مخصوص به آنها روی استیج رفته و سخنرانی خود را آغاز کند.
حالا شما بگویید،کدام برایتان جالب توجه تر است؟

اگر میخواهید حرف هایتان در میان جمع واقعا بدرخشد،راه های مختلفی برای خلاق بودن وجود دارد،سخنرانی تنها بیان کردن و قطار کردن کلمات در کنار هم نیست،بلکه ادغام کردن ابزار،احساس،فضا و… و حل کردن آن در کلام است.

اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط

بدون نظر
1 اسفند 1400
5 دقیقه
85 نفر

کلام اثرگذار و ایده ی ماندگار

روزانه هزاران هزار فکر در ذهن ما در حال گذر است،خیلی از این افکار تکرار مکررات است؛اما شما میخواهید که به شکلی متفاوت و اثرگذار آنها را…

بدون نظر
1 اسفند 1400
4 دقیقه
135 نفر

فن بیان چیست و آشنایی با مشکلات و مهم ترین مباحث آن

فن کوتاه شده ی کلمه ی افنان و یا فنون است به معنای شگرد؛ و بیان به معنای تبیین و تاویل است؛توضیح،گفتار،آشکار شدن... پس فن بیان یعنی:شگرد…